In ‘Even tot hier’ reageren Niels van der Laan en Jeroen Woe op de lage leesvaardigheid van Nederlandse tieners. Van de Europese landen heeft Nederland de één na slechtste lezers en dat is zorgelijk.
“Kinderen leren vooral trucjes aan die ze nodig hebben voor de Cito-toets”, verklaart Van der Laan. En dat terwijl begrijpend lezen eigenlijk zou moeten focussen op het begrijpen van de inhoud van een tekst. “Dat vergeten ze bij het vak nieuwsbegrip”, aldus de cabaretiers.
Even tot hier
“Je zal maar zo’n 15-jarige zijn”, zucht Van der Laan. Verschillende jongeren van een school in Harderwijk geven aan dat ze lezen “saai” vinden en dat ze “andere dingen” te doen hebben. “De problemen beginnen op de basisschool”, aldus Woe. “We leren kinderen daar lezen door middel van het vak begrijpend lezen”, vult Van der Laan aan. Ze leggen uit dat veel scholen werken met de lesmethode ‘Nieuwsbegrip’ die het lezen heel technisch benadert. Woe: “Kinderen vinden het, tja, hoe zeg je dat nou netjes, niet zo heel leuk.”